Sex jako droga

13. srpna 2020 Beauty Mind Lucie Tužová

Už mnoho bylo napsáno o blahodárných účincích sexu na lidské zdraví. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, co vlastně sex způsobuje v našem mozku? Proč muži po sexu usínají a ženy jsou nabité energií? Jestli si vyčítáte, že jste sexuálně závislí, už se nemusíte dálet trápit. Podle vědeckých poznatků je sex jako droga, neboť působí na stejné oblasti mozku jako kokain, kofein, nikotin a čokoláda. Uklidňuje naši mysl, působí proti depresi, snižuje bolest a příznivě ovlivňuje paměť. Sex je zdravý.

Hormonální bomba

Všichni ho chceme, ale mnohdy nevíme proč. Sex začíná v hlavě a náš mozek je v průběhu milování plně zaměstnán. V hlavě se odehrává produkce opojných hormonů, které nám způsobují slastné pocity. Vyplavuje se testosteron, estrogen, progesteron, ale také adrenalin, oxytocin a endorfiny. Pocit radosti, který sex vyvolává je do určité míry spojen s uvolňováním neurotransmiteru dopaminu. Dopamin je produkován v centru odměňování, libých pocitů, smíchu, závislosti a strachu. Užívání návykových látek, a stejně tak i sex, zvyšují množství dopaminu.

"Užívání kokainu a provozování sexu nevyvolává přesně tentýž pocit, ale oboje se dotýká týchž oblastí mozku," říká docent psychologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles Timothy Fong. 

Sex má také podobné účinky jako antidepresivum. Studie Newyorské státní univerzity z roku 2002 ukázala, že ti, kdo sexují bez prezervativu, trpí méně depresivními příznaky než ti, kdo prezervativ používají. Vědci se tak domnívají, že některé látky obsažené v semenu, například estrogeny a prostagladiny, mají antidepresivní účinky.

Pokud si vybavujete pocit tzv. prázdna v hlavě, které zažíváte po sexu, i ten má své opodstatnění. Tento "výpadek paměti" totiž může trvat několik minut až několik hodin a v této době si člověk nemůže na nic vzpomenout ani si nic zapamatovat. Tento jev může být způsoben odkrvením partie hlavy.

Všeobecně známý fakt, že muži po sexu okamžitě usínají má také své vysvětlení. Podle vědců má ejakulace u mužů vliv na prefrontální kortex, který po dosažení orgasmu jakoby vypne, což je spojené s uvolňováním oxytocinu a serotoninu jako neurotransmiteru, který se podílí v nervovém systému na vzniku nálad. Nedostatek serotoninu způsobuje změny nálad, celkovou depresi, poruchy spánku, podrážděnost a agresivitu. Proto bez sexu můžeme být poměrně podráždění.

"Užívání kokainu a provozování sexu nevyvolává přesně tentýž pocit, ale oboje se dotýká týchž oblastí mozku." 

Magické účinky hormonů

Milé dámy, hormon oxytocin je uvolňovaný během orgasmu, způsobuje kontrakce dělohy a především nás činní milejšími, protože navozuje pečovatelské a ochranitelské chování. Tento hormon je nazýván hormonem lásky a je nejvíce aktivní v době těhotenství. Hormonem s úžasnými účinky je i estrogen, který nejenže urychluje metabolismus, napomáhá růstu, snižuje množství svalové hmoty, ale překvapivě i snižuje řídnutí kostí.

Už jste se někdy sami divily, jak mužně může chlap vypadat? Já se občas pozastavím a řeknu si: "Wou. Chodící testosteron." Ale, co to vlastně znamená a co testosteron způsobuje? Všechny víme, že je to pohlavní hormon a tedy v době puberty mužům napomáhá k růstu pohlavních orgánů a stimuluje spermatogenezi. Dále nás asi nepřekvapí, když muž bude pěkný urostlý svalovec. To, že ale má testosteron negativní vliv na kvalitu kůže v podobě akné, zvyšuje agresivitu a dominanci a zlepšuje prostorovou představivost, není v povědomí všech. Muž s vyšším obsahem testosteronu v krvi bude pro nás ženy atraktivním lovcem ale zároveň i výzvou.

Moje rada na závěr: sexujme a udělejme si na sex čas v našem nabitém kalendáři. Nicméně sexujme se stálým partnerem, kterému můžeme věřit.

 

 

 

VYZKOUŠEJ PROGRAM BE FIT NA 7 DNÍ ZDARMA!

Jdu do toho

Komentáře k článku

Váš komentář