Pánevní dno jako zdroj energie

23. července 2020 Body Health Beauty Lucie Tužová

Pánevní dno je velmi zajímavá partie lidského těla, kterému není věnována dostatečná pozornost. Zamyslíme-li se nad ním, je to lůno lásky! V oblasti pánve vzniká život, žena zde prožívá pocity slasti při vyvrcholení a zároveň v této partii dochází k hormonálním změnám, které ovlivňují naší psychiku. Mnohdy bývá nedostatečná péče o pánevní dno spojena s problémy s otěhnotněním, bolestivou menstruací, ale postupně i ve stáří s inkontinencí. Podívejme se blíže na to, jak pečovat o místo, které je zdrojem nekonečné životní energie.

Možná jste právě žena, které se nedaří otěhotnět. Možná jste žena, která má potíže s únikem moči. A nebo jste ta, které záleží na tom, aby se cítila plná energie a prožívala svůj sexuální život naplno. Pak čtete ten správý článek. Na pánevní dno lze pohlížet z mnoha pohledů.

Anatomické pojetí  

Pánevní dno je část lidského těla, na jehož zdraví závisí zdraví pohlavních orgánů, a to nejen vaječníků a dělohy u žen, ale i prostaty u mužů. Nemá-li pánevní dno přiměřený svalový tonus, nemohou být všechny orgány na svém místě. To následně ovlivňuje funkci hormonální osy a vůbec celého pohlavního systému.

Svaly pánevního dna prorůstají svými úpony do kostí pánve, kosti křížové a kostrče. Udržují postavení těla a jeho stabilitu, protože jsou součástí hlubokého stabilizačního systému. Společně s bránicí se podílí na správném dechu, dále pak samostatně na správné funkci kloubů pánve, páteře a dolních končetin.

Jsou-li svaly pánevního dna oslabené, může dojít k následujícím problémům: inkontinenci, poklesu dělohy nebo močového měchýře, bolesti bederní páteře a kostrče, poruchám spánku, halluxu (vbočený palec). K oslabení svalů pánevního dna vede nadváha, těhotenství a porod, menopauza, časté zvedání břemen, či dlouhodobé nošení bot s vysokým podpatkem.

Ne méně časté je, že jsou tyto svaly stažené. Následně může žena trpět těmito problémy: zdánlivou neplodností, potížemi při sexuálním aktu, či neschopností uvolnit svěrač močové trubice a zahájit tak močení. K tomuto sevření svalů pánevního dna může vést dlouhodobé sezení, komplikovaný vaginální porod, poranění zad a pánve, sexuální zneužívání v dětství nebo jiná traumata.

Emoční a energetické pojetí 

Svaly pánevního dna a ženské pohlavní orgány jsou velmi úzce spojeny s vnitřní ženskou silou a intuicí a jsou pro ženy nejsilnějším energetickým zdrojem. Tato partie zajišťuje získávání a distribuci životní energie v těle, nebo naopak její stagnaci a únik.

Tělo je provázaný a vzájemně se ovlivňující celek i ve svém horizontálním uspořádání. Vše, co se odehrává v oblasti pánve, má velmi úzký vztah a souvislost s tím, co se odehrává v oblastech chodidel a krku, a to nejen díky vzájemnému svalovému propojení, ale i v rovině psychosomatické a energetické. Proto pokud se klenba chodidla propadá, často poklesává i pánevní dno

Nebudeme-li o pánevní dno pečovat, můžeme trpět následujícími potížemi: strachem z intimity, z porodu a mateřství, pocity napětí, odpojenosti a smutku, ale i studu a nejistoty, nebo složitým přijetím ženství.

Toto je nemálo důvodů k tomu, abychom se o problematiku pánevního dna zajímali více a naučili se správné cviky, které vedou k optimální rovnováze v našem lůnu lásky.

 

VYZKOUŠEJ PROGRAM BE FIT NA 7 DNÍ ZDARMA!

Jdu do toho

Komentáře k článku

Váš komentář