Klasická medicína tuto nemoc zatím neumí léčit. Snahou tedy zůstává zmírnění příznaků. Nejčastěji medicína využívá behaviorální terapii a farmaka (léky).
Nejnovější studie prokazují, že strava má velký vliv na projevy ADHD. V tomto kontextu se pracovalo dvěma směry – eliminační dietou a substituční dietou.
Dětem a dospělým s ADHD bylo doporučeno vynechat rizikové skupiny potravin jako je:
- cukr – cukr patří vedle Heroinu, Kofeinu, Cigaret mezi nejsilnější drogy;
- konzervační látky;
- aditiva – barviva;
- zvýrazňovače chuti;
- glutamát – velmi oblíbený ve východní kuchyni;
- mléko – jedná se o častý alergen;
- bílá mouka – také častý alergen;
- pšenice celkově;
- vejce;
- sladké a povzbuzující nápoje.
Snahou je připravovat opravdová výživná jídla ze surovin. Na druhou stranu byly pomocí suplementace přidány omega 3 mastné kyseliny a B-vitamíny, které podporují správnou funkci nervového systému.
Ukázalo se, že tento způsob stravování je minimálně stejně tak účinný jako při podávaní běžných farmak.
Z mé praxe vnímám velmi úzké spojení ADHD a intolerancí potravin. Na některé potraviny můžeme mít alergii s opožděnou reakcí. Toto reakce přichází po 4-72 hodinách od doby, kdy jsme snědli danou potravinu. Je proto velmi těžké odhadnout, na které potraviny jsme si vytvořili intoleranci.
Imunitní reakce ve střevech pak následně vede k lokálním zánětům ve střevech a jak víme, tak střeva jsou základem pro vytváření velmi důležitých vitamínů, hormonů, imunity atd.
Jedním ze symptomů intolerance potravin je právě ADHD.
Pokud máte doma dítko s ADHD doporučuji změnit stravovací návyky, a to nejen co jíme (viz výše), ale i jak jíme (Stolování jako základ). V rámci KBT (kognitivně behaviorální terapie) se zavádějí v životě ADHD dětí různé rituály, které děti uklidňují a ukotvují. K těmto rituálům patří jednoznačně i způsob stolování.
VYZKOUŠEJ PROGRAM BE FIT NA 7 DNÍ ZDARMA!
Komentáře k článku