LAKTÓZOVÁ INTOLERANCE

22. září 2020 Energy Hana Lang

Málokdo si uvědomuje, že na potraviny, které konzumujeme, může náš organismus reagovat alergií. V dnešní době si v každé restauraci můžete vyžádat seznam nejčastějších alergenů v potravě. Tento fakt poukazuje na to, jak rozšířená je tato problematika mezi obyvatelstvem.

 

Téma potravinové intolerance, potravinové alergie, nesnášenlivosti na různé složky potravy, je tak rozsáhlé, že se v tom normální člověk nemůže sám vyznat.

Intolerance laktózy

U laktózové intolerance chybí enzym trávicí mléčný cukr, ovšem zde se nejedná o nemoc, nýbrž o normální genetický vývoj. Mluvíme tedy o prvotní intoleranci, kdy přirozeně dochází k odbourávání enzymu, což je pro všechny savce, tedy i pro nás, naprosto přirozené. Vývojem člověka a přechodem na usedlý život se projevila genetická mutace, která dospělému jedinci umožňuje trávit mléčný cukr, jako výhodná, a proto se po celém světě v různé míře prosadila. Odhadem trpí 75%–80% světové populace částečnou nebo úplnou intolerancí na laktózu. Rozšíření je velmi nerovnoměrné. Zatímco v Evropě je to 40–70 %, na územích původního obyvatelstva Afriky, Ameriky a Asie více než 95 %, v Papua nová Guinea dokonce 100 %, zatímco v severních částech Evropy trpí laktózovou intolerancí i méně než 15%.

Jen v případě, že se objeví laktózová intolerance v kojeneckém věku, mluvíme o nemoci a tzv. vrozené intoleranci.

Jako druhotná laktózová intolerance se označuje u lidí původně tolerantních na laktózu. Tato se často objevuje při celiakii, zánětlivými onemocněními střev a po užívání antibiotik, která negativně ovlivňují střevní mikroflóru.

ČASTÉ zdravotní obtíže

  • migrény, bolesti hlavy, únava, pocit vyčerpání, úzkosti až deprese, burn-out syndrom (syndrom vyhoření)
  • opakující se záněty – středního ucha, dutin, průdušek, močového měchýře, opakující se rýmy, astma bronchiale · časté průjmy, zácpy, syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, gastritida, nadýmání, pocit plnosti
  • nevirální hepatitida, chronická pankreatitida
  • srdeční potíže jako tachykardie, funkční nebo arteriální vysoký tlak
  • otékání očních partií, prstů, kotníků
  • problémy s pokožkou, různé ekzémy a svědění pokožky 
  • snížená nebo zvýšená funkce štítné žlázy
  • slabý imunitní systém, autoimunitní onemocnění
  • bolesti kloubů, chronické bolesti zad

Časté příznaky laktózové intolerance jsou průjmy, křeče a bolesti v břiše. Test na laktózovou intoleranci se provádí na gastroenterologii dechovým testem.

Mluvit o terapii, když se vlastně nejedná o nemoc, ale genetický vývoj, je divné. Samozřejmě je nutné vynechat mléko a mléčné výrobky s obsahem laktózy. Lékaři nabízí pohodlnější cestu: jezte si co chcete, a polykejte enzymy. 

Pozor: Lidé velmi často zaměňují laktózovou intoleranci za alergii na mléko. U alergie na mléko reaguje náš organismus na mléčnou bílkovinu.

VYZKOUŠEJ PROGRAM BE FIT NA 7 DNÍ ZDARMA!

Jdu do toho

Komentáře k článku

Váš komentář