Chytré hodinky - 5 věcí, ve kterých vám usnadní aktivní životní styl

24. února 2021 Heart Vít Živný

Matně si vzpomínám na tělesnou výchovu základní školy, kde jsme v rámci různých běžeckých disciplín běhávali 1500m v terénu. Krásná trasa přírodou, kolem řeky. V rámci rozpomenutí jsem si onu trasu šel zaběhnout nedávno znovu.

K mému překvapení trasa, kterou jsem v rámci základky absolvoval nespočetněkrát neměřila 1500m, ale o 350m více. Jak jsem to zjistil? Jednoduše mi to pověděly mé GPS sportovní hodinky.

Toť jen trochu odlehčení v úvodu článku, ve kterém se podíváme na “zoubek” právě chytrým hodinkám, které dnes ulehčují život mnoha sportovců, i běžných lidí.

Nechci se úplně věnovat recenzím, kde budeme rozebírat grafické prostředí, lepší notifikace, či další kancelářské funkce. Podíváme se na tyto pomocníky skrze oči aktivních jedinců, kteří mohou hojně využívat jejich hitech funkce.

Monitorujte svůj pohyb

Nejzákladnější funkcí všemožných modelů je monitoring vlastního pohybu. Ten funguje na bázi akcelerometru a gyroskopu, které jsou v hodinkách. Vaše zařízení je schopné posoudit vaši aktivitu a pasivitu během dne. Odhadnou celkem přesně intenzitu vaší aktivity - poznají, zda-li jednoduše jdete po ulici, nebo opravdu rychle běžíte. Většinou software, který spolu se zařízením funguje, tato data vyhodnocuje na denní a týdenní bázi a máte tak celkem jasný přehled o tom, jak si stojíte.

Samotné programy často umožňují nastavení vlastních cílů, nebo to je nastaveno již v rámci jejich algoritmu.

Nastavit lze často i chytré upomínky, které vás upozorní na vaši pasivitu - po nějaké době bez pohybu vás hodinky vyzvou k činnosti. Opravdu to funguje. Vzpomínám si ale na vtipný moment, kdy jsme absolvoval běžecký závod na vzdálenost půlmaratonu a večer po závodě, kdy jsem již odpočíval a rozhodně nehodlal dělat prudší pohyby mě hodinky napomínaly k pohybu. Samozřejmě se dá funkce vypnout (v závislosti na modelu a výrobci).

GPS senzor, a další polohové služby v lepších modelech umožňují přesné měření vzdálenosti, rychlosti a dalších funkcí, které závisí na přesném určení polohy. Asi nemá smysl rozebírat podrobně, jak si můžete změřit svůj běh, či jinou aktivitu.

Výbornou funkcí spojenou s GPS jsou virtuální závody, srovnání výkonu na stejných trasách, které před vámi absolvovali jiní sportovci. Což v dnešní době je rozhodně možnost, jak si zazávodit a porovnat svoji kondici se širokým spektrem atletů, i těch profesionálních.

Zhodnoťte svoji kondici i zdraví

Tím, že řada modelů nabízí již nativní optické měření srdečního tepu, nebo případně můžete připojit externí měřič, nabízí se celá škála dalších možností, které obohatí vaše znalosti o vlastní kondici a dokonce i zdraví.

Již zmiňované software lepších modelů umožňují podle složitých algoritmů vypočítávat jednotlivé výkonnostní ukazatele, které odvodí od vašeho výkonu a srdeční frekvence při samotné aktivitě.

Nejčastěji můžete monitorovat: VO2max, laktátový práh, aerobní / anaerobní práh.

Tyto hodnoty jsou ukazatelem toho, jak si výkonnostně vedete. VO2max je hodnota tepového kyslíku, jednoduše řečeno - kolik kyslíku jsou vaše svaly schopné využít.

 Laktátový práh, aerobní a anaerobní jsou limity určité srdeční frekvence, díky které můžete perfektně nastavit tréninkovou intenzitu, abyste směřovali opravdu k vytýčenému cíli. O všech těchto hodnotách si povíme konkrétněji v samotném článku.

Dokonce vám zařízení vypočte virtuálně i výsledky na různé vzdálenosti, které jste třeba ani nikdy neběželi. Ale z vašich výsledků na jiné tratě a kondičních, srdečních ukazatelů to odhadují opravdu vcelku přesně.

Úžasnou funkcí na bázi měření srdeční frekvence je tzv. Stress score - jedná se o měření klidového srdečního tepu, který vám spolehlivě napoví, jak jste na tom s regenerací, zda-li už můžete opět vyběhnout. Ještě lepší funkcí pro běžného člověka je možnost rozpoznání přicházející nemoci - tento jev je hodně spojený právě s klidovou srdeční frekvencí a celkem spolehlivě vás může upozornit, že něco není v pořádku a není na místě tělo zbytečně zatěžovat.

škola běhu, virtuální trenér

Nejen že dokážete pomocí hodinek zhodnotit svůj běh či jinou aktivitu. Dnes již celkem běžně výrobci nabízejí virtuální tréninkové služby, které vám pomohou dosáhnout kýženého cíle - trénink na určitou vzdálenost, shození potřebných kilo, zvýšení funkčních limitů, apod.

Díky citlivým senzorům jsou hodinky schopné vás nejen upozornit na špatnou kadenci kroků při běhu, ale i na jiné aspekty techniky - příliš velký rozptyl ve vertikální rovině, vyváženost pohybu v rámci pravé a levé dolní končetiny a další zajímavé informace. Takže opravdu i zapálený detailista může zkoumat všechny aspekty svých tréninků a dovést je tak k dokonalosti.

Chytrý tréninkový deník

Doby, kdy jsme si s ostatními sportovci psali tréninkový deník rukou do papírového bloku jsou pryč, i když spousta sportovců u této tradice zůstává dále.

Program, se kterým jsou hodinky spojeny vám vše pečlivě vyhodnotí, uloží a můžete porovnávat i jiné časové úseky a hodnotit mezi sebou například celé sezóny, jak se změnilo vaše tréninkové úsilí.

Pro běžné rekreační sportovce je zde často i srovnání s populačními průměry a vyhodnocení, na jakém percentilu se nacházíte a samozřejmě jsou zde i doporučení, jak to zlepšit, a kam byste se měli posunout.

Zdraví a další chytré funkce pro jeho podporu

Dnes již nejsou výjimkou i měření krevního tlaku, oxidace vaší krve a podobné parametry, které dokáží chytré hodinky více či méně spolehlivě odhadnout. Na jednu stranu se jedná o šikovné pomocníky, které mohou určité skupině populace dost pomoci, ale také mohou vést k určité obsesi, kdy zbytečně přikládáme důraz pozorování dat, která nemusí znamenat tolik.

 

Dnešní trh nabízí v tomto segmentu opravdu nepočítatelně možností. Samozřejmě můžete sáhnout po spolehlivé známé značce, která vám nabídne opravdu širokou podporu hlavně co s týká dalších funkcí. Nebo třeba i nějaký bezejmenný model, který nabídne dostatečný základ.

Pokud to myslíte vážně a sport je váš denní, nebo alespoň velmi častý “chléb”, doporučují sáhnout po osvědčených značkách jako Garmin, Suunto, Polar.

Velkým hitem jsou sportovní hodinky, které vyrábějí snad již všichni výrobci mobilních telefonů. Ty vám samozřejmě nabídnou také sportovní funkce s GPS, optickým měřením srdečního tepu a jiné. Ale jejich zacílení je vždy spíše na usnadnění práce s telefonem než ryzí sportování.

Ať už tak či jinak, uděláte rozhodně dobrý krok k tomu, vylepšit svůj zdravý životní styl. Chytré hodinky se svými funkcemi motivují a dodají potřebný směr. Ale samotný pohyb je a vždy bude pouze na vás…

VYZKOUŠEJ PROGRAM BE FIT NA 7 DNÍ ZDARMA!

Jdu do toho

Komentáře k článku

Váš komentář