žádná
LAKTÓZOVÁ INTOLERANCE
Datum
  • 22. září 2020
Kategorie Energy
Autor článku
Hodnocení článku

Málokdo si uvědomuje, že na potraviny, které konzumujeme, může náš organismus reagovat alergií. V dnešní době si v každé restauraci můžete vyžádat seznam nejčastějších alergenů v potravě. Tento fakt poukazuje na to, jak rozšířená je tato problematika mezi obyvatelstvem.

 

Téma potravinové intolerance, potravinové alergie, nesnášenlivosti na různé složky potravy, je tak rozsáhlé, že se v tom normální člověk nemůže sám vyznat.

Intolerance laktózy

U laktózové intolerance chybí enzym trávicí mléčný cukr, ovšem zde se nejedná o nemoc, nýbrž o normální genetický vývoj. Mluvíme tedy o prvotní intoleranci, kdy přirozeně dochází k odbourávání enzymu, což je pro všechny savce, tedy i pro nás, naprosto přirozené. Vývojem člověka a přechodem na usedlý život se projevila genetická mutace, která dospělému jedinci umožňuje trávit mléčný cukr, jako výhodná, a proto se po celém světě v různé míře prosadila. Odhadem trpí 75%–80% světové populace částečnou nebo úplnou intolerancí na laktózu. Rozšíření je velmi nerovnoměrné. Zatímco v Evropě je to 40–70 %, na územích původního obyvatelstva Afriky, Ameriky a Asie více než 95 %, v Papua nová Guinea dokonce 100 %, zatímco v severních částech Evropy trpí laktózovou intolerancí i méně než 15%.

Jen v případě, že se objeví laktózová intolerance v kojeneckém věku, mluvíme o nemoci a tzv. vrozené intoleranci.

Jako druhotná laktózová intolerance se označuje u lidí původně tolerantních na laktózu. Tato se často objevuje při celiakii, zánětlivými onemocněními střev a po užívání antibiotik, která negativně ovlivňují střevní mikroflóru.

ČASTÉ zdravotní obtíže

  • migrény, bolesti hlavy, únava, pocit vyčerpání, úzkosti až deprese, burn-out syndrom (syndrom vyhoření)
  • opakující se záněty – středního ucha, dutin, průdušek, močového měchýře, opakující se rýmy, astma bronchiale · časté průjmy, zácpy, syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, gastritida, nadýmání, pocit plnosti
  • nevirální hepatitida, chronická pankreatitida
  • srdeční potíže jako tachykardie, funkční nebo arteriální vysoký tlak
  • otékání očních partií, prstů, kotníků
  • problémy s pokožkou, různé ekzémy a svědění pokožky 
  • snížená nebo zvýšená funkce štítné žlázy
  • slabý imunitní systém, autoimunitní onemocnění
  • bolesti kloubů, chronické bolesti zad

Časté příznaky laktózové intolerance jsou průjmy, křeče a bolesti v břiše. Test na laktózovou intoleranci se provádí na gastroenterologii dechovým testem.

Mluvit o terapii, když se vlastně nejedná o nemoc, ale genetický vývoj, je divné. Samozřejmě je nutné vynechat mléko a mléčné výrobky s obsahem laktózy. Lékaři nabízí pohodlnější cestu: jezte si co chcete, a polykejte enzymy. 

Pozor: Lidé velmi často zaměňují laktózovou intoleranci za alergii na mléko. U alergie na mléko reaguje náš organismus na mléčnou bílkovinu.

Komentáře k článku

Váš komentář

Příbuzné články

výživa Hana
Jana Pechmanová & Hana Lang - Laktóza

Jana Pechmanová & Hana Lang - Laktóza

Co je vrozená laktózová intolerance? Je to nemoc nebo není? V jakých potravinách laktózu nalezneme a jaké potraviny je nutné doplňovat, abychom měli dostatek vápníku? Jaké typy laktózové intolerance existují? Jaké testy a vyšetření laktózové intolerance se na pacientovi aplikují?

Více
výživa Hana
Jana Pechmanová & Hana Lang - Úvod k sérii podcastů o alergiích

Jana Pechmanová & Hana Lang - Úvod k sérii podcastů o alergiích

Jaký je rozdíl mezi alergiemi a intolerancí? Jak tělo na alergii reaguje a jaké typy reakcí na potravinové alergie a intoleranci existují? Jak se chovat máme-li okamžitou a opožděnou alergickou reakci?

Více
Well You

CORONA CHALLENGE

Well You

Tereza pro vás připravila dohromady 20 videí Body Formingu věnovaných všem partiím těla. Dva měsíce pořádné novoroční výzvy. Tak pojďte do toho, vytvarujte svou postavu a buďte FIT s WELL YOU!

 

CHCI VÝZVU