žádná
IMUNITA – ZNAČKA ODOLNOSTI – MADE IN NAŠE TĚLO
Datum
  • 12. ledna 2021
Kategorie Health
Autor článku
Hodnocení článku

Stejně jako poslance chrání jejich poslanecká imunita, i lidské tělo je pod imunitní ochranou. Zajišťuje jak naši obranyschopnost , tak i autotoleranci (pozná své). Je geniálně propracovaná, neustále zdokonalovaná a tisíci lety prověřená. Jinak bychom tu nebyli.

 

Proč ale je u někoho silná a u jiného ne? Mohou za to geny? Díky rozvoji epigenetiky dnes již víme, že i DNA se umí opravit. Tak jinak. Je to přesně tak jednoduché, jak se stále dokola píše.

imunita

Strava, spánek i stress provázejí člověka od počátků jeho evoluční existence. Mění se jenom kvalita, kvantita a načasování. Mění se náš životní styl, který je odrazem současné civilizace. A co jsou civilizační choroby všichni víme. V těle není nic oddělené. Strava ovlivňuje spánek i adaptaci na stress. Spánek ovlivňuje schopnost trávit i zvládat stress a míra stressu ovlivňuje spánek i trávení. A toto všechno dohromady ovlivňuje naši imunitu. Životní styl je věc zvyku. Tak proč si nevytvořit místo špatných návyků ty dobré?

JÁK SE O NÁS NÁŠ IMUNITNÍ SYSTÉM STARÁ?

Imunitní systém je neuvěřitelně komplikovaný a naprosto nezbytný pro naše přežití.

Nepřetržitě zajišťuje neustálou očistu od všeho nevhodného a toxického, co do těla nepatří. Je jedno, jestli to doputovalo do těla z vnějšku nebo vzniklo uvnitř. Cílem je udržet stálé vnitřní prostředí – tzv. homeostázu. Ruku v ruce s nervovým a hormonálním systémem neúnavně reguluje, co je potřeba a hlídá, kde se co šustne. Toto se děje naprosto automaticky. Ani o tom nevíme. Teprve když tato bariéra selhává, vysílá tělo různé signály nepodlí. Když zůstanou nevyslyšeny, objeví se nemoc.

Částečně je nám imunita vrozená, částečně získaná opakovaným kontaktem s určitým choroboplodným zárodkem. Vrozená představuje první linii obrany a uskutečňuje se převážně v kůži, sliznici krku a střeva. Co pronikne dál, dostane se pod druhou obrannou linii specifického, získaného imunitního systému. Pokud je patogen rozpoznán imunologickou pamětí, dojde ke zneškodnění. Většinou bitevní pole představuje zánět v určité oblasti, které končí vítězstvím a následným hojením, obnovením tkáně. Jde o nesmírně složité propracované systémy a určitě vám k ničemu nebude znát všechny detaily.

Ale něco se přecejenom vyplati si uvědomit. Snáz potom pochopíme, jak a proč bychom mohli imunitu podpořit a posílit.

CO BYCHOM SI TEDY MĚLI V SOUVISLOSTI S IMUNITOU UVĚDOMIT?

Dvě věci:

Každý imunitní zákrok je nesmírně náročný na energii

Znáte všichni únavu až vyčerpání, když jste nemocní? Je to proto, že váš imunitní systém dělá svou práci.

Při jakékoliv nemoci – nejenom když bojujeme s infekcí, ale i např. při hojení zlomeniny nebo po operaci - se vyplatí poskytnout svému tělu veškerou energii, kterou můžeme. Omezíme tedy všechny energeticky náročné děje jako je pohyb a trávení. Do jaké míry, záleží na intenzitě potíží.

Pokud bychom chtěli porovnat spánek a stravu z hlediska zdroje energie. Spánek energii dodává. Ne nadarmo se říká, že spánkem „dobíjíme baterky“.

O stravě se také říká, že dodává energii. To je sice pravda. Ale než jídlo strávíme, stojí nás to obrovský energetický výdej (dobře znáte, jak jste po obědě ospalí ). A to v nemoci skutečně nepotřebujeme. Živin máme v sobě uloženo v zásobárnách dostatek . Klidně se bez jídla pár dnů obejdeme. Vlastně si tělo samo uloží léčebný půst. Ev. si vystačíte s čaji s medem a vývary. Únava i nechutenství je tu pro naši ochranu. S navracejícím se zdravím se vrací i chuť k jídlu i aktivita.

Respektujte tyto signály i když nejste viditelně nemocní. Tělo si požádá, vyhovte.

Imunitní zákrok nesmí být v těle blokovaný požadavky jiných regulačních systémů

Vysvětlím. V našem těle je stále co řešit. Děje se to naprosto automaticky. Bez naší vědomé kontroly. A to je dobře. Cílem je udržet stálost vnitřního prostředí. Nervový systém neustále sbírá informace z těla, třídí je a vydává povely k řešení. Hormonální systém má k dispozici celý arzenál žláz s vnitřní sekrecí. Ty převezmou povel, vypustí posla v podobě určitého hormonu, který donese zprávu na místo určení a spustí se nějaký konkrétní děj. Třeba signály těla hlásí – „ v krvi je málo cukru“, šup šup a cukr je uvolněný ze zásob. Aby hormony svou činnost „nepřepálily“, aktivuje se v okamžiku dosažení homeostázy hormon s opačným účinkem (tzv. antagonistický hormon) a toto se podle potřeb neustále střídá.

Říkám to proto, že v těle existují situace, kdy je imunitní obrana jako příliš energeticky náročný děj odsunuta na vedlejší kolej. Víte, kdy se tak děje? Ano. Při stressu. Proto je velmi žádoucí naučit se svým stressem pracovat. Najít si ventily, jak stress uvolňovat. Např. majitelé krevní skupiny „0“ velmi špatně odbourávají adrenalin pokud nemají fyzickou námahu. Měli by to o sobě vědět a pohyb by měl být pravidelnou součástí jejich životního stylu. Krevní skupina „A“ zase hůř odbourává kortizol. Nesvědčí jí dlouhodobý stress. Nikdy by neměla pracovat na směny, dělá jí dobře přerušovaný půst a jóga. Každý jsme jiný. Bez ohledu na krevní skupiny víte, co vám dělá dobře. Stačí se toho držet a zabudovat to do svého každodenního života.

Komentáře k článku

Váš komentář

Příbuzné články

žádná
IMUNITU V APATYCE NEKOUPÍŠ
Health

IMUNITU V APATYCE NEKOUPÍŠ

Realita těchto dnů nás rozdělila na tři tábory. Ty, co mají velký strach . Z neznámého viru. Z jeho všudypřítomnosti. Z nejistoty zda dělám vše správně, jestli nemoc zvládnu, jestli pro mě bude místo v nemocnici, kdybych potřeboval, jestli nebudu mít následky, jestli někoho z blízkých neohrozím....

Více
žádná
POHYB A IMUNITA
Heart

POHYB A IMUNITA

V současné době je imunita velmi aktuálním tématem, které se řeší v globálním měřítku. Těžké časy díky pandemii toto téma otevřely snad ze všech stran a široká veřejnost se o zvýšení imunity aktivně zajímá.

Více
žádná
PODPOŘTE SVOU IMUNITU
Energy

PODPOŘTE SVOU IMUNITU

Chcete být zdraví, svěží, vitální, optimističtí? Chcete se zbavit chřipky a nachlazení? Chcete si uchovat mladistvý vzhled a jiskru v očích? Mám pro Vás pár rad, jak si posílíte imunitu v tomto období a při tom budete i lépe vypadat.

Více
Well You

CORONA CHALLENGE

Well You

Tereza pro vás připravila dohromady 20 videí Body Formingu věnovaných všem partiím těla. Dva měsíce pořádné novoroční výzvy. Tak pojďte do toho, vytvarujte svou postavu a buďte FIT s WELL YOU!

 

CHCI VÝZVU