žádná
OPTIMISMUS SVĚDČÍ ZDRAVÍ
Datum
  • 21. listopadu 2020
Kategorie Mind
Autor článku
Hodnocení článku

Možná už jste někdy slyšeli o tom, že optimistický náhled na život prodlužuje jeho trvání. Bylo mnohokrát vědecky dokázáno, že je náš imunitní systém aktivnější, pokud věříme v lepší zítřky.

 

Optimistu jen tak nějaká nemoc neskolí a když už se tak stane, často se potýká s hladším průběhem samotného onemocnění než pesimista.

Jak je to ale možné?

Náš organismus je složitý komplex, kde jsou jednotlivé složky úzce spjaty. Stres kupříkladu oslabuje naši fyzickou kondici a často se na onemocnění spolupodílí. Umožňuje bujení infekcí, ale způsobuje i autoimunitní onemocnění jakým můžou být třeba nejrůznější ekzémy. 

Pokud je jedinec dlouhodobě vystavený psychické zátěži, jeho imunita je značně oslabena.

V takových případech je důležité dbát alespoň na pestrou stravu či doplňování vitamínů v podobě různých doplňků stravy. 

Stres jako nedílná součást našeho života

Bohužel žít úplně bez stresu je téměř nemožné. Stresorů máme v životě mnoho, stačí když například chodíme do školy či do práce, platíme občas nějaké účty, máme rodiny, udržujeme mezilidské vztahy. Toto všechno jsou zdroje naší radosti ale často také největší vysavači energie. Zároveň se neustále musíme potýkat s různými nároky, které na nás klade široké okolí, naši nejbližší i my sami. Jak je vidět, stresu se v životě úplně nevyhneme, co ale ovlivnit můžeme, je náš přístup k jednotlivých stresovým situacím. Každý z nás má rozdílnou tzv. frustrační toleranci, to znamená, že to, co stresuje vašeho kamaráda, může vás nechat naprosto chladným a naopak. Právě tato odolnost vůči zátěži se může lišit jak v konkrétních situacích, tak co se týče objemu případů, které dovedou zvýšit naši hladinu stresu. 

Pozitivní myšlenky ovlivňují náš imunitní systém

Způsob, jakým nahlížíme na život ovlivňuje to, jak se vyrovnáváme s různými nejistotami, které nám křižují cestu. Obecně se úzkostnější jedinci vyznačují většími obavami z blízké i daleké budoucnosti, a právě tito lidé mají častěji zdravotní potíže. Jako příklad uvedu výzkum, prováděný s čerstvými studenty právnických fakult. V průběhu jejich prvního roku na škole byli celkem pětkrát pozorováni výzkumníky. Museli pokaždé vyplnit dotazník, týkající se jejich studijních očekávání, tato očekávání se týkala především toho, jak moc souhlasí s tvrzením, že budou méně úspěšní než jejich kolegové studenti. Následně jim byla vpíchnuta pod kůži látka, která umožňovala pozorování aktuální aktivace imunitního systému. Dotazník sloužil k určení emočního naladění studenta a následně vědci pozorovali reakci kůže kolem vpichu. Právě velikost boule kolem vpichu určovala míru imunitní odpovědi. Studenti se v průběhu akademického roku potýkali s různými zkouškami, kurzy i pohovory na stáže a s těmito událostmi se i měnila jejich úroveň optimismu. Právě díky tomu, bylo možné potvrdit přímou souvislost aktuálního optimismu na imunitní systém. 

Když optimismus u jedince vzrostl, vzrostla i imunitní odpověď, pokud optimismus poklesl, oslabil se i imunitní systém.

Optimismus je částečně součástí naší genetické výbavy, ale z velké části je dán především zkušeností a souvisí i s tím, jakými lidmi je jedinec obklopen. Je přirozené, že pokud se v určité životní fázi stýkám především s pesimisticky nahlížejícími přáteli, přizpůsobím se jejich naladění. Stejně to ale může být i v opačném případě.

Ovšem je dobré mít na paměti, že optimismus také není bez chybičky. Optimisté často nadhodnocují svoje možnosti a bývají dost nepoučitelní. Takže jak to tak v životě bývá, ideální stav je opět někde uprostřed na ose mezi optimismem a pesimismem.


Zdroje: 

Segerstrom, S. C. (2006). How Does Optimism Supress Immunity? Evaluation of Three Affective pathways. Health Psychology, Vol. 25, No. 5, 653-657

Komentáře k článku

Váš komentář

Příbuzné články

žádná
IMUNITU V APATYCE NEKOUPÍŠ
Health

IMUNITU V APATYCE NEKOUPÍŠ

Realita těchto dnů nás rozdělila na tři tábory. Ty, co mají velký strach . Z neznámého viru. Z jeho všudypřítomnosti. Z nejistoty zda dělám vše správně, jestli nemoc zvládnu, jestli pro mě bude místo v nemocnici, kdybych potřeboval, jestli nebudu mít následky, jestli někoho z blízkých neohrozím....

Více
žádná
POHYB A IMUNITA
Heart

POHYB A IMUNITA

V současné době je imunita velmi aktuálním tématem, které se řeší v globálním měřítku. Těžké časy díky pandemii toto téma otevřely snad ze všech stran a široká veřejnost se o zvýšení imunity aktivně zajímá.

Více
jóga Eva
PODZIMNÍ FLOW

PODZIMNÍ FLOW

Přichází podzim, nám se zkracují dny a pro zlepšení nálady vám určitě pomůže pohyb. Zklidněte svou mysl a rozhýbejte své tělo díky této půlhodinové lekci s Evou. Cvičíme venku i doma v obýváku. Zlepšete svou náladu.

Více
Well You

SCHOOL CHALLENGE

Well You

Protože si uvědomujeme, že i vy studenti se musíte hýbat, naši ambasadoři Lucka a Dan připravili pro všechny školy v ČR videa s posilováním, tancem a funkčním tréninkem. Máte se na co těšit, protože to bude show!

 

CHCI VÝZVU